Aleksandra Putra

 

Aleksandra Putra, ur. 20 września 1986 roku w Olsztynie, od 1988 roku mieszka we Francji. Córka Doroty i Tomasza Putry. Jej ojciec jest trenerem reprezentacji Polski w rugby i jak sama twierdzi, lubi oglądać ten sport.

Przez całą karierę Aleksandra reprezentowała Francję, dopiero od 2011 roku zaczęła pływać w reprezentacji Polski. Na igrzyskach w Atenach startowała jeszcze w barwach Francji, w Londynie, za sprawą awansu sztafety 4x200m stylem dowolnym, wystąpi już biało-czerwonych kolorach.

We Francji, w Nicei trenowała pod okiem Fabrice Pellerina z takimi zawodnikami jak Yannick Agnel czy Camille Muffat, czyli czołowymi kraulistami świata.

Po ukończeniu liceum, gdzie szlify zdobywała w Tuluzie i Font Romeu, na studia wybrała się na University of Georgia w Stanach Zjednoczonych.

Obecnie wraz z trenerem Jackiem Puciło pływa w klubie AZS UWM Olsztyn.

Do jej najważniejszych osiągnięć należy występ w 2008 roku na mistrzostwach Europy na krótkim basenie w Rijece, gdzie wywalczyła złoty medal na 200m stylem grzbietowym. Już w eliminacjach wynikiem 2:02,36s. poprawiła rekord Europy, w finale była odrobinę wolniejsza (2:02,48s.).

Osiągnięcia

  • ME w Rijece (25m) – złoty medal na 200m stylem grzbietowym

Trener

Nasi Partnerzy